Blog

Historie prošívaných bund

Asi každý má představu jak vypadá prošívaná bunda nebo vesta. Jejich obliba je vysoká i přestože první taková bunda byla vyrobena relativně nedávno.

Na začátek si pojďme shrnout co je to vlastně prošev.

Prošívání je technika, která spojuje alespoň dvě vrstvy oblečení jejich prošitím. Obvykle se mezi dvě textilie vkládá vrstva výplně, díky čemuž vznikne po prošití "nadýchaný" vzhled. Po ušití prošívané látky vzniká prošívaný oděv. Prošívaní může mít jakýkoliv tvar. Osobně mám ráda nepravidelné tvary, a tak u značky tytvoje vidíte především nerovné linie, které jsou na každém oděvu originál.

Výplně i vrchní materiály mohou být naprosto různé. Nejčastějším materiálem pro výrobu výplní je polyester pro jeho nízkou cenu. Ekologičtější a hřejivější jsou však výplně vlněné, které nabízí i tytvoje. Jako vrchní materiály mohou být použity v podstatě jakékoliv textilie od polyesteru, přes bavlny a lny, až klidně po hedvábí.

Prvotním důvodem pro prošívání bylo především zvýšení tepelné izolace. Ta vznikla přidáním další vrstvy. A aby po sobě látky neklouzaly, tak se prošily. Tento "trik" fungoval nejen u oblečení, ale třeba i u pokrývek. První prošívané kousky se datují už do středověku, kdy se používaly pod brnění. Tím ho udělaly alespoň o trochu příjemnější na nošení.

Prošívaná bunda tak jak ji známe dnes byla ušita poprvé až v roce 1965. Stojí za ni zakladatel firmy Husky Inc. Steve Guylas. Jeho prvním prošívaným oděvem byla nepromokavá vesta z polyesteru určena pro lov, kterou sám nosil. Jeho kolegové si ji brzy oblíbili, a tak navrhl další kousek - prošívanou bundu. 

Původní "Husky Jacket" byla vyrobena ze 100% nylonu s polyesterovou výplní a takzvaným diamantovým prošíváním. Velice jednoduchá bunda měla dvě kapsy, límeček z manšestru a pět stříbrných spínacích knoflíků. Zpočátku ji Husky nabízelo pouze v olivově zelené barvě, ale jak její obliba rostla, rozšiřovala se i nabídka barev.

Za slávu této bundy může pravděpodobně britská královská rodina. Královna Alžběta II. ji nosila při jízdě na koni. Postupně byly prošívané bundy vidět i na celebritách po celé Evropě.

Dnes najdeme nejen prošívané bundy a vesty, ale třeba i šaty, sukně nebo kalhoty. Jejich obliba je pochopitelná - zahřejí, vypadají skvěle a navíc si v nich vybere téměř každý, ať už hledá nepromokavou sportovní bundu, nebo módní vlněné šaty.

Číst článek
Materiály a péče

S nadšením a pečlivostí vyrábím tytvoje kousky oblečení tak, aby dělaly radost dlouhá léta. Každý materiál má svoje specifika a správná péče o ně vám pomůže udržet oděvy ve skvělé kondici. 

Vlna

Pokud jste si vybrali jeden z našich ikonických kousků - prošívanou vestu nebo bundu, je dobré vědět, že vnitřní výplň je 100% vlna. Tento přírodní materiál přináší vyšší hřejivost a je ekologičtější než polyester, ze kterého se vnitřky proševů standardně vyrábí. Vlna má specifické požadavky na údržbu, proto se řídíme podle ni a ne podle vrchních materiálů.

Následující doporučení ohledně péče platí i pro všechny další vlněné oděvy.

Doporučujeme prát pouze ručně ve vlažné (nikoliv horké) vodě. Poté jemně vyždímejte přebytečnou vodu a nechte uschnout na rovném povrchu - ideálně na čistém ručníku, který pohltí nadbytečnou vlhkost. 

Na drobné skvrnky použijte žlučové mýdlo a vlažnou vodu. Pokud skvrna nepustí, zajděte raději do čistírny. 

Vlnu není nutné prát často. Naopak ji více svědčí větrání na čerstvém vzduchu. Pokud nemáte možnost pověsit oděv ven, zkuste to alespoň doma s otevřeným oknem.

Do skříně, ve kterých vlněné oděvy uchováváte, můžete dát cedrové kuličky, které působí preventivně proti molům.

Bavlna

Tento materiál je na údržbu poměrně snadný. Bavlněné oděvy perte v pračce na 30 stupňů s oděvy stejné nebo velmi podobné barvy. Abyste minimalizovali tvorbu žmolků, tak je dobré oděvy před praním otočit naruby. Pro delší životnost nechte prádlo volně uschnout a nedávejte jej do sušičky. Žehlete na program bavlna.

Len

Lněné oděvy se používáním a praním stávají měkčí. Na praní doporučujeme program pro jemné prádlo na 30 stupňů. Lnu prospívá sušení na rovném povrchu, sušičce bychom se spíše vyhnuli. Výrobky ze lnu vynikají svojí texturou - poměrně snadno se zmačkají, což jim velice sluší. Není tedy potřeba vůbec používat žehličku. Jestli dáváte přednost perfektně vyžehlenému prádlu, tak len snese i velmi vysoké teploty. 

Číst článek
2 položek celkem